laupäev, 29. september 2018

Täpsemalt koolist ja koolis toimuvast

Hola!

Oh kooliaeg, oh kooliaeg, millal sina tuled? Mul on valmis juba pliiatsid ja suled.

Kui ma hakkasin seda blogipostitust kirjutama, siis mul oli koolis kevadvaheaeg ja mõtlesin, et kirjutaksin sellest, kui ise sinna minna ei saa. Nüüdseks on kool jälle peal. Kool on siin teistsugune, kui ma ette kujutasin ja muidugi ei saa seda võrrelda Eesti kooli- ja haridussüsteemiga. Ma olin kuulnud palju jutte teistelt vahetusõpilastelt, kuidas nad oma vahtusaastal veetsid suurema osa ajast koolis ja kool oli nende lemmikkoht. Minu kogemus on täiesti teistsugune.

Ladina-Ameerikas on tavaliselt kombeks, et erakoolides käivad õpilased peavad kandma koolivormi ja riigikoolides koolivorm puudub. Käies ise riigikoolis, siis meil pole koolivormi ja õpilased võivad käia koolis isegi dressides. See on nii, sest kool tahab, et lapsed tunneksid ennast koolis mugavalt. 

Olen ka juba varem maininud, et koolipäevad kestavad 7.45st 13.30ni. Lühikeste koolipäevade tõttu ei ole meil koolis ka söögivahetunde. Hommikusöök siin riigis ei oma tähtsust ehk "Kõige tähtsam söögikord päevas" on põhiliselt olematu – suur tass kohvi ja kaks dulce de lechega saia ning minek. Alguses oli see väga imelik ja kõhuga oli mitmeid probleeme (saan ainult öelda, et kõht polnud veel harjunud). Hommiku- ja lõunasöögi vahel on ka peaaegu 6 tundi ehk kõht läheb selle ajaga ikka tühjaks. Umbes kella 10-11 ajal käime klassiõdedega koolist väljas süüa ostmas. Vahetunnid on küll 5 minuti pikkused, aga linna väiksuse tõttu ei ole see probleemiks. Ma üritan seda teha võimalikult vähe, sest Uruguay on ikka väga kallis riik võrreldes Eestiga (poleks seda kunagi uskunud, sest tegu on siiski Lõuna-Ameerikaga).

Alguses mõtlesin, et see on väga mõnus, et koolipäevad on lühikesed, sest ülejäänud päeva saab tegeleda oma asjadega. Enam ma nii ei mõtle. Ma elan üpriski väikses linnas ja enamik klassikaaslastest elavad teistes linnades või linnast väljas ehk nendega koos ajaveetmine peale kooli ei ole võimalik. See tähendab, et peale koolipäeva lõppu lähme koju, sööme lõunat, Pedro käib eraõpetajate juures ja mina samal ajal õpin hispaania keelt või vaatan Netflixi. Kui Pedro koju tuleb, siis me vaatame hostperega koos filmi ja/või samal ajal Pedro teeb kodutöid, käime Pedroga jõusaalis ja nii iga päev. See on muutunud nüüdseks üpriski tavaliseks ja üritan leida tegevusi, et see ei muutuks igavaks. Hakkasin uurima ka võrkpalli trenne Montevideos, aga mu vahetusperele väga ei meeldi see idee, sest linn on suur ja peaksin hakkama seal käima mitme bussiga. Peab lihtsalt vaatama, mis aeg toob :)

Põnevaid juhtumisi koolis:

Kool muidu on üpriski tavaline igapäevaselt – käime kohal ja õpime, aga kaks sündmust on jäänud kõige paremini meelde.

Kui ma koolis alles hakkasin käima, siis kõik klassi- ja koolikaaslased olid väga uudishimulikud, et kes ma olen, kust ma tulen jne (v.a. esimene päev, kus keegi ei julgenud minuga rääkida :)). Umbes 2. nädalal läksime koos kahe klassiõega kooli lähedal olevasse poodi, sest neil oli kõht tühi. Ma vaatasin niisama samal ajal ringi ja jäin uudistama alfahore'e, sest neid oli nii palju erinevaid ja tegu polnud suurema poe kui r-kioskiga. Mingi hetk üks tüdrukutest nägi seda ja küsis hispaania keeles, kas meil pole neid Eestis. Vastates ei, siis ta võttis selle enda kätte ja ütles, et ostab selle mulle. Ma üritasin küll kõrvale puigelda, aga see aidanud. Teine tüdruk ühines ka ja nad ostsid mulle lõpuks viis asja. Ma olin väga segaduses, et kuidas see juhtus, sest sellist asja Eestis ei juhtuks. 

Siiani imestunud :)

Kuna järgmine päev oli laupäev, siis otsustasin viia esmaspäeval mõlemale tüdrukule tänutäheks Eesti šokolaadi. Nad olid nii õnnelikud selle üle, et tõid mulle teisipäeval kooli kingituse: käevõru ja kõrvarõngad. Hostvend ütles selle peale, et tänutäheks viidud šokolaad polnud vist kõige parem otsus, sest see tegi olukorra veel kaootilisemaks.

Rääkides kingitustest, siis need klassiõed pole olnud siiamaani ainukesed, kes on tulnud kooli mulle mõeldud kingitusega. Peale kommi-juhtumit, nädal aega hiljem, tuli üks tüdruk kooli Peñaroli särgiga (Peñarol on üks kahest tähtsamaist jalgpalliklubist Uruguays, teine on Nacional. Terve riik on jagatud kaheks, vahel isegi perekonnad: ühed pooldavad Peñaroli, teised Nacionali). Kõik algas sellest, et ühel päeval klassiõed rääkisid, kes keda pooldavad ja minult küsiti ka seda. Kuigi ma kumbagi klubi väga ei tea, aga olin Peñarolist rohkem kuulnud ja hostisa Gustavo ning vanim hostvend Patricio on selle pooldajad, siis vastasin Peñarol. Järgmisel päeval sain kingituseks pildil oleva särgi koos kirjaga, mis ütles, et ma kannaks seda särki uhkusega. 

Veel pole saanud särki selga, aga oktoobris peaks toimuma Montevideos Peñaroli-Nacionali mäng, kuhu plaanis hostisaga minna 

Pedro postitas sellest ka oma Instagrami story'sse, kus oli särki näha ja pani pealkirjaks: "Kõik annavad Elisele asju, aga ta ei saa aru miks." Selle peale kirjutas üks mu sõpradest ja tulihingeline Nacionali pooldaja, et ma ei tohi kunagi seda särki kanda ja ostab mulle õige Nacionali särgi suveniiriks. Need särgid on umbes 60 eurot ehk ma pidin teda veenma, et ma tegelikult ei tea nendest klubidest midagi. Õnneks suutsin ta sellega ümber veenda :) Ma teadsin siia tulles, et inimesed siin on väga avatud ja lahked, aga ei osanud uskuda, et midagi sellist juhtuks.

Teine väga meeldejääv mälestus oli umbes kaks nädalat tagasi, kui filosoofia õpetajal oli sünnipäev. Igal klassil on kombeks tuua sellel päeval kooli kooki, alfahore'e ja muid maiustusi, et seda tähistada. Ta on ka ainuke õpetaja, kelle sünnipäeva nii tähistatakse, sest ta on armastatud kõigi poolt. Koolile see väga ei meeldi, aga siiani pole see takistanud ühtegi klassi.

Filosoofia õetaja Elisa, ta oli ülimalt õnnelik kui küsisin (Pedro abiga), kas võin temaga pilti teha



Erinevused Eesti ja Uruguay kooli vahel:

Kool on minu jaoks käinud juba peaaegu 2 kuud ja sõprade ja tuttavate käest kuulen suhteliselt tihti küsimust: "Et noh... kuidas siis sinu Eesti kool erineb Uruguay koolist?" 

Tahan lihtsalt mainida, et jutt käib ainult minu Eesti kooli (Tallinna Inglise Kolledž) ja Uruguay kooli (Liceo Nr.1 Tomas Berreta) erinevustest ja kuidas mina näen neid koole ehk kui keegi tunneb ennast puudutatuna, siis pole põhjust.

* Kooliaasta on teistpidi. Kooliaasta algab siin märtsis ja lõpeb novembri keskel/detsembris ehk mul hakkab kahe kuu pärast jälle peaaegu 4 kuud kestev suvevaheaeg.
* Kodutööde hulk on peaaegu olematu.

* Nagu varem olen maininud, siis koolis käiakse 12 aastat, millest 9 on kohustuslikud.  Esimest kuut aastat kutsutakse algkooliks (hispaania keeles: escuela), ülejäänud kuut aastat gümnaasiumiks (hispaania keeles: liceo).

* Tüdrukud käivad koolis seljakottidega, mis on siiani natuke imelik, sest Eestis kasutasin seda viimati algkoolis.

* Hommik algab põsemusidega kõigile, keda tean. Uruguays on kombeks tüdrukutele anda üks põsemusi paremale põsele. Poisid löövad patsu omavahel (see ei ole ainult koolis nii, vaid kohtudes uue inimesega antakse samuti põsemusi. Uruguay on ainuke riik, kus mehed/poisid teevad üksteisele põsemusi).

* Söögivahetundi pole.

* Vahetunnid on 5 minutit pikad. Eestis olid 10 minutit.

* Lapsed söövad tunni ajal ja olenevalt õpetajast pakutakse õpetajale ka.

* See on normaalne, kui järsku hakatakse õpetajaga tunni ajal rääkima hoopis teisest teemast näiteks pidudest.

* Presentatsioone siin ei osata teha, sest neid tavaliselt ei tehta. Mu klass pidi tegema presentatsiooni Uruguay ajaloost 17.-18. sajandil. Eestis oleksid õpetajad väga pahaseks saanud ja pannud halvema hinde selliste presentatsioonide eest

* Enamikes klassides pole isegi projektorit, mis on veider, sest Eestis on see pea kõikides klassides.

* Nagu enamikes Ladina-Ameerika riikides, siis inimeste inglise keele tase on nagu meil 1. klassi lastel. Minu hostpere ei kuulu nende hulka.

* Koolis õpitakse ainult inglise keelt võõrkeelena. Need tunnid põhiliselt koosnevad ka väga kergetele küsimustele vastates, näiteks: "What is you name?" "How old are you?" "Who are in your family?". TIKis õppisin peale inglise keele ka vene ja saksa keelt. Kõik on väga imestunud, kui oskan öelda vene keeles tere (see on ka suhteliselt ainuke asi mida oskan öelda).

* Istutakse üheste laudade taga, mida saab liigutada. Väga veider oli alguses see, et need ei olnud klapp-toolid, sest ruumi väga pole istuda nendes.

* Enamik kontrolltöödest tehakse paaris või grupiga.

* Iga aasta lõpus on suured testid, millele järgnevad eksamid selles aines, mille testi läbi kukkusid.

* Koolis käiakse kolmes vahetuses. Mina käin esimeses ehk hommikuses, kui meil kool lõppeb, siis mõndadel alles hakkab ja on kuni kella 7ni. Peale seda on veel üks vahetus kella 12ni ja see on mõeldud täiskasvanutele, kes ei ole omandanud keskharidust. 


Jätan teile lõppu siia ühe pildi koos oma klassiõdedega. See oli esimene päev, kus saime kooli minna kampsunitega ja väljas oli soojem kui sees.

Vasakult: mina, Julieta, Muriel ja Martina

Cuidense amigos!

teisipäev, 11. september 2018

Uruguay on koht inimesele, kes armastab head sööki

Hola!

Vahetusaasta on üks tore kogemus. Saab palju uusi sõpru, näha uut kultuuri ja tundma õppida uut riiki rohkem, kui lihtsalt külastades. Muidugi saab ka palju uut toitu maitsta. Sellest täna ka kirjutan.

Kuigi ma olen olnud Uruguays küllaltki vähe aega ja pole kindlalt kõike Uruguayle kohast veel proovinud, siis olen saanud siin maitsta juba küllaltki palju.

Uruguayle, nagu ka enamus teistele Lõuna-Ameerika riikidele, on omane süüa väga palju liha, täpsemalt loomaliha. See on siin kõige odavam ja kergemini kättesaadavam liha. Nimelt on Uruguays 3,8 lehma ühe inimese kohta ehk umbkaudu 12 miljonit lehma. Seega ei saa öelda, et lihast puudust oleks. Peaaegu igaks söögikorraks on liha, vahel küll erineval kujul, aga ikkagi. Iga kord kui räägime vanematega facetime'is, siis isa teeb nalja, et Eestis probleemiks olnud rauapuudus on mõne kuu pärast juba läinud. Ei imestaks, kui seda juba praegu poleks :)

Pizza on üks väga levinud söökidest
Kõige tavalisem õhtusöök: riis, avokaado-tomati salat, loomaliha
Pildil on nii sea- kui ka loomaliha. Mu õde Liisa oli väga
üllatunud, kui kuulis, et sain siin sealiha süüa, sest tema vahetusaastal ei saanud seda kordagi, kuna tõepoolest süüakse Ladinas meeletult just loomaliha. 
Käisime hostvenna ja nõoga väljas söömas
Üleval keskel on näha milanesat.
Mu hostvend ütleb selle kohta alati "Big nugget"



Ülemisel pildil nagu ka pildi pealkiri ütleb, on näha Uruguayle väga omast sööki, mida kutsutakse milanesaks. Tegelikult on see pärit Itaaliast, aga uruguaylased on selle väga omaks võtnud. Nimelt on see enamasti loomaliha (restoranides saab võtta ka kanalihast tehtud, aga see pole nii maitsev), mille ümber on paneeritud ja praetud või.

Magustoit ehk dulce de leche kõikjal!

Üks väga suur osa Uruguay kultuurist on magustoidud. Arvatavasti paljud on kuulnud ja ise söönud dulce de leche't (Tšiilis tuntud kui manjar). Nimelt see on maiustus, mis on tehtud magustatud piima keetmisel. See maitseb nagu karamell, aga tekstuur on teine ja samuti ka maitse on tugevam. Mu hostpere teab kui väga ma seda armastan ja hostema lubas, et ta õpetab mulle selle tegemise ära, et kui aeg on tulla Eestisse tagasi, siis oskaksin seda teha :) 

Dulce de leche maitseline jäätis dulce de leche'ga

Samuti on siin väga tuntud maiustusteks alfajore'id. Need on tavaliselt kahe- või kolmekordsed küpsised, mis on kaetud erinevate šokolaadiga ja kihtide vahel on enamasti dulce de leche. Siin pannakse dulce de leche't kõikjale. Nagu ühes eelmises postituses mainisin, et matedele on tavaliselt jäetud terve riiul, siis nii on ka tavaliselt alfajore'idega, sest neid on nii palju erinevaid ja neid süüakse palju. Aasta alguse seminaril mainiti ka, et arvatavasti ei ole tiimis (tiimis oli üle 20 inimese) kellelgi sama alfajore lemmik, sest neid tõesti väga palju erinevaid.

Esimene alfajore, mis siin sõin


Ñoquide traditsioonist 

29. augustil pakkus hostema välja teha Ñoqui'sid. Ma polnud neid kunagi söönud ja arvatavasti ei teeks neid kunagi ise. Hiljem sain teada, et uruguaylastel on kombeks süüa iga kuu 29. kuupäeval Ñoqui'sid. Küsisin hostvanematelt, et miks selleks päevaks on saanud just 29. kuupäev, aga nad ei osanud mulle vastata. Ñoqui'd on kartulist ja jahust tehtud pasta. Need maitsevad täpselt nagu pelmeenid, aga vahe on selles, et neil pole täidiseks liha nagu on pelmeenidel. Tegelikult pole seal mingit täidist.



Enne 

Pärast

Pean nüüd kahjuks lõpetama, sest kohe algab hispaania keele tund!! Igatahes toidetakse mind siin hästi. Kohati isegi liigagi.

Cuidense amigos!

laupäev, 1. september 2018

Kool, sõbrad ja Montevideos käimised

¡Hola!

Jällegi on natuke aega mööda läinud ja uusi, aga samas vanu asju saadud teha.

Mõtlesin, et 1. septembri puhul räägin ka natuke oma koolist siin. Olen nüüdseks käinud koolis juba kolm nädalat. See on väga veider kogemus iga päev. Siiani inimesed vaatavad järgi ja kuulen pidevalt oma riigi või enda nime ning näen, kuidas minu poole sõrmega näidatakse. 

Ma käin koolis nimega Liceo Nr. 1 Tomas Barreta. Ma käin siin 5. gümnaasiumi klassis ehk Eesti koolisüsteemi arvestades 11. klassis. Siinne koolisüsteem on 6+6 aastat ehk nelja algkooli aasta asemel on neil 6 klassi ning põhikooli kui mõistet ei eksisteeri. Peale seda minnakse kohe gümnaasiumisse (6 aastat), millest 3 on kohustuslikud. 

Mu kool asub kodust umbes 5 minuti kaugusel autoga ja 25 minutit jala, aga hostema viib mind ja noorimat hostvenda Pedrot kooli iga hommik autoga, sest hommikud on siiani üpriski külmad. Sellest hoolimata, et kool on kodule nii lähedal, suudame ikkagi kuidagi iga hommik kooli hiljaks jääda. Tavaliselt on see kuskil 5-10 minutit ja selleks ajaks ei ole isegi õpetaja kohale ilmunud.

Koolipäevad algavad tavaliselt 7.45 ja lõppevad 13.30, reedeti 12.45. Vaatamata sellele kuulen peaaegu iga päev, kuidas keegi ütleb, et koolipäevad on liiga pikad. Mõnel päeval saame minna Pedroga hilisemaks kooli, sest esimesed tunnid on inglise keeled ja Pedro ei pea seal käima ning Uruguay YFU andis nõusoleku, et ka mina ei pea nendes käima. Inglise keele tunnid ei ole Pedro jaoks kohustuslikud, kuna ta inglise keele tase on väga hea ning tegi aasta alguses inglise keele testi, mille läbimisel ei pea käima inglise keele tundides.

Ma hakkasin koolis käima kohe esimesel võimalusel ehk juba 13. augustil. See oli 2. päev, kui olin olnud hostpere juures ja nad olid väga imestunud, kui ütlesin, et tahan minna kohe kooli. Hostvanemad üritasid mind ümber veenda, sest tahtsid, et puhkaksin korralikult enne esimest päeva. Ma ei suutnud aga enam kauem oodata. Peale nädalat koolis käimist saime teada, et ma polnud isegi klassinimekirjas ja kool ei teadnud, et neil on YFUga vahetusõpilane. Õnneks sai see ebaselgus kiirelt lahenduse, muidugi tehti sellest enne väga suur probleem.

Minu uus kool ja noorim hostvend Pedro
Osa kooliõuest (fun fact: suurema osa ajast on õues soojem kui koolis sees)

Paar asja, mis on koolis silma jäänud:
  1. Piiblit ei tohi käsitleda kui usku tähitava raamatuna vaid kui jutuna
  2. Kui koolikell heliseb tundi, siis enne, kui hakatakse liikuma klassi poole, oodatakse vähemalt 3 minutit
  3. Hindamissüsteem on 1-12, sealjuures 12 on kõige parem hinne ja 1 kõige halvem. Läbi pääseb veel hindega 6, mõne õpetaja puhul 7'ga
  4. Psühholoogia tunnis ei õpita midagi, ainult süüakse
  5. Matemaatika õpetaja joonestab kõik joonised vabakäega
  6. Uruguays ei pea kooli minema, kui on oht tormile (enamus ajast on torm keskmisest tugevam tuul ja tavaline vihm)
  7. Minu klassis käib 22 inimest ja minust on pikem ainult minu hostvend

Pilte uute sõprade ja sugulastega


Hostvend Pedro ja nõbu Olivia
Minuvanune nõbu Manuela
Klassiõdedega
Vasakult: mina, Muriel, Julieta ja taga on Augustina

Esimene kord sõpradega väljas
Vasakult: hostvend Pedro, nõbu Guillermo, Nico, mina ja nõbu Manuela
Klassiõdedega jälle
Vasakult: Maria, Martina, mina, Muriel, Eugenia, Julieta, Melina ja Josefina
Kõik inimesed on siin väga lühikesed

Üks kõige armsamatest klassiõdedest, Eugenia
Nicoga pilt Nico kodus Nico peeglist
Olen olnud Uruguays küll üpriski vähe aega, aga olen käinud Montevideos juba 4 korda. Esimene kord oli juba esimese nädala kolmapäeval, kui läksin noorima hostvenna Pedroga kaasa, sest tal oli vaja midagi seoses kooliga seal teha. Samal ajal sain kokku oma keskmise hostvenna Felipega, kes seal elab, ja ta näitas mulle Montevideot. Käisime Rambla'l jalutamas. Rambla on tee mereääres, kus inimesed käivad trenni tegemas, õppimas, sõpradega hängimas või lihtsalt matet joomas. Montevideo Rambla on üks pikimaid maailmas, aga meie jalutasime umbes 5 km sellest ainult. See on reaalselt üks ilusamaid kohti, kus olen käinud. Kahjuks sellest pilte ei saanud teha, sest oli pime. Hiljem läksime koos Pedro, Felipe ja Felipe sõbraga sööma chivitosid.

Chivito, Uruguayst pärit võileib

Järgmisel korral läksime Pedroga Felipele ööseks. Käisime vaatamas "Mamma Mia: Siit me tuleme taas". Nägin seda juba kolmandat korda, aga siiani ei tüdine sellest ära!! Peale meie oli saalis ainult 4 inimest, sest läksime seansile, millel olid subtiitrid, mitte peale loetud (siin loetakse reaalselt kõigele peale). Hommikul läksime jällegi Montevideo peale jalutama, aga seekord näitasid hostvennad mulle Montevideo vanalinna.

Plaza Independencia (Vabaduse väljak)
Kõige tähtsam väljak Montevideos
Artigas Mausoleum
Kuju pühendatud Uruguay kangelasele Artigasele,
tema säilmed on maa all, mida valvavad alati kaks sõdurit


Elumaja väljaku ääres, väidetavalt
kõige rohkem kummitav maja Montevideos


Uruguay nidi-nädi pood


Montevideo silt, mis värvitakse igal pidupäeval erinevate värvidega üle

Lõpetan nüüdseks, sest aeg on jälle minna tegelema vanade asjadega uues võtmes. Jätan teile siia lõppu pildi oma 2/3 hostvennast, kes on mulle juba väga kalliks saanud ja võtavad mind kui täitsa oma õde juba! 

Vasakult: Pedro ja Felipe

Cu
ídense amigos!

I'm coming home

Hola! I'm coming home, I'm coming home. Tell the world that I'm coming home. Kohvrid on koos ja peale hostpere on kõikid...